Đumbir lekoviti preparati čaj i začin

Đumbir je interesantna lekovita i začinska biljka. Vodi poreklo sa azijskog kontinenta, ali se u današnje vreme uzgaja na različitim meridijanima. Kao droga se upotrebljava koren (rizom). Koren je nepravilnog oblika i pomalo podeća na krompir. Ipak drugačijeg je oblika, a slične boje krompiru. Oblik ponekad može da sliči šaci ruke, a nepravilni produžetci podsećaju na prste. Kada se koren zaseče oseti se veoma prijatan miris, a unutrašnjost je žute boje. Koren dostiže dužinu od 10-20 cm. Rizom je prilično krut, nabijen i ima težinu.
Đumbir je poznat kao začin hiljadama godina, ali koristi se i kao lek. Osim što se trpa u mnoga jela, đumbir se koristi za pripremu čaja i još se upotrebljava za spravljanje određenih preparata koji imaju lekovito dejstvo. Glavna karakteristika đumbira, kada govorimo o ukusu i lekovitosti, je njegova ljutina. Ta ljutina je slična ljutoj paprici, samo malo manje je ljut. Ljutina đumbira žari i nadražuje, te u organizmu podstiče određene procese. Uglavnom su ti procesi pozitivni za onoga ko ga koristi.
Đumbir je vrlo koristan za ublažavanje upalnih procesa u telu. Također, vrlo dobro čisti organizam od bakterija i parazita, toksina u krvi. Đumbir stimuliše pravilan rad želudca i creva. Poboljšava cirkulaciju i ublažava posledice prehlade. Jača imuni sistem organizma.
Isprobano i potvrđeno, čaj od đumbira pomaže u slučaju predprehladnog stanja ili čak i kod prehlade, da se lakše podnese, te da se odgna drhtavica i mučnina. Čaj može da bude žestok, pa bi trebalo da se pravi po uputstvu. Ma definitivno je đumbir jedna jako korisna biljka, koja ako ćemo pravilno, nije dovoljno zastupljena u našim domaćinstvima, a trebalo bi jer je zaista korisna.
Mnogi koji poznaju kvalitete đumbira, upotrebljavaju đumbir za spravljanje preparata sa medom, limunom i drugim dodacima. To su onda prilično efikasni prirodni lekovi za čišćenje otrova iz organizma, na primer. Med i đumbir su svakako kombinacija koja se preporučuje.
Đumbir se danas može naći u prodaji širom sveta i to uglavnom kao prah ili u komadu ceo svež koren. Ovaj u prahu je pogodiniji za začinjavanje hrane, dok je svež pogodan za pravljenje čaja i ostalih preparata od đumbira. Neke osobe nisu zadovoljne sa ukusom đumbira ili ga jednostavno ne podnose. I neka ih, ne treba ih terati. S druge strane ima i onih kojima se đumbir ne preporučuje. Tu spadaju deca, trudnice i dojilje.
Ako niste dosad probali đumbir svakako vam preporučujemo da probate. Naročito čaj od đumbira koji je pravo otkrovenje, kad ste u stanju da osećate da ćete se prehladiti.